středisko Louny
Záhlaví

Z našich posledních akcí:

Více fotografií z těchto akcí a dokumentaci některých dříve proběhlých najdete v sekci fotogalerie.

Výprava na kolech, tentokrát s hledáním pokladů
O tom, že akcí je opravdu hodně, svědčí i fakt, že v tu samou sobotu 12.10.2019 vyrazili i vodáci na SPLUTÍ ze Žatce do Loun. Výběr termínu byl poměrně rizikový, ale ve skutečnosti nás počasí za odvahu odměnilo a jak na kolech, tak na vodě si všichni užili tento den plnými doušky.
Cyklisté měli první polovinu trasy docela náročnou, tedy do kopce a ještě po polních cestách, a tak jim motivací byly poklady s kódovým označením "sladký", "kyselý", "užitečný" a "jako vloni"... Záměrně zamíchané nápovědy k jednotlivým pokladům nezabránily jejich nalezení a tak si v podstatě každý přišel na své. Trasu a částečně průběh můžete vidět na následující obrázkové mozaice.
Výprava na kolech, podzim 2019

Výprava na kolech jako "podzimní výzva roku 2018"
Symbolicky od jedné výpravy na kolech ke druhé se vracím se zprávami z akcí. Mezi nimi proběhlo mnoho dalších - Květinový den, Splutí, Dětský den v Lužné, celostátní vodácký NAVIGAMUS, příprava a vlastní letní tábor na Hamru, Krajské Jamboree v Mostě a návštěva v Zchopau - jdou příliš rychle za sebou, bylo nádherné počasí (omlouvám se těm, kteří na Jamboree zmokli) a času bylo málo.
Nedostatkem času, respektive nutným výběrem mezi akcemi utrpěla i tato výprava. Jen čtyři skalní cyklisté se v sobotu 29. 9. 2018 vydali na výpravu na kolech. Krásný den, slušné převýšení, divoké sjezdy lesními cestami ... a nemuseli jsme se tlačit u ohně při opékání špekáčků.
Kromě počtu účastníků nás postihly i jiné drobné komplikace - například azimut 270° na jih, otočení směru cesty, takže připravené zprávy po cestě přestaly dávat smysl, řetěz zaseknutý za pastorkem a oheň rozdělaný až na třetí sirku.
Naopak jsme byli odměněni přemírou jablek a hlavně hrušek, které jsme na několika místech mohli trhat bez zastavení ...

02_jde to i bez asfaltu ... 01_Trhák za Lipencem
03_na žluté nad Úlovicemi
04_mostek u Brloha nás nezastavil ...

Výprava na kolech jako "elektrárenský okruh"
V sobotu 5. 5. 2018 jsme v rekordním počtu celkem 24 účastníků zvládli tradiční Výpravu na kolech. Dvakrát jsme lepili, buřty opekli, témata "elektrárenského" okruhu zvládli a také zaznamenali dva pády - naštěstí bez vážnějších následků ... Tyto jarní kola, jako již tradičně, byla určena pro méně zkušené a méně zdatné cyklisty a díky pomoci starších členů a doprovodu několika rodičů šla výprava zvládnout i v tomto rekordním počtu...

DDaSH- Den deskových a stolních her
Sobotní dopoledne 28. 4. 2018 proběhla klání v rámci již tradičního turnaje. Dvacetpět hráčů se rozdělilo do pěti týmů. Zvítězili "ŽLUTÍ" ve složení Zmrzlina, Rychlonožka, Štípa, Popelka a Matouš. Gratulujeme.

Závod vlčat a světlušek, základní kolo
V sobotu 21. 4. 2018 nás v Mostě vzorně reprezentovaly 4 hlídky. V konkurenci celkem 13 hlídek mezi světluškami získaly 1. a 2. místo naše družiny "Sněženky" a "Sněženky_2". Budeme držet palce do krajského kola, kam obě družiny postoupily.

Krušný hřeben, aneb když si člověk vybere ten správný den
V sobotu 24. 2. 2018, asi v posledním možném termínu, vyrazilo 5 nadšenců do zbytků bílé stopy. V Lounech při odjezdu bylo - 14 st. C. To nahoře na Dlouhé Louce už nebylo ani deset, ale o to více foukalo. Sluníčko nás začalo ohřívat až po poledni. Do té doby byla zastavení jen krátká, symbolická na úpravu výstroje - soutěž o nejkratší hůlky vyhrál Prcek, neboť měl sjezdařské ... Nejlepším filmařem se stal Bačky, který natočil i vlastní pád a firmu GoPro s jejich produkty strčí kdykoliv do kapsy ... Nakonec jsme nenavštívili Cínovec, ale o tři kilometry dřív jsme točili prudce doleva na částečně alternativní návratovou cestu. Ve stopě jsme vydrželi skoro šest a půl hodiny a "tachometr" ukázal celkově 24 kilometrů. Není to ničím ohromující výkon, ale teplota, vítr, někdy kamínky ve stopě a hlavně Prckovo hůlky, byly mantinely, které nás vedly ...
Krušný_hřeben_01_mapa


V přírodě neriskuj
Ve středu 21.2.2018, v posunutém termínu, na 3. ZŠ Otakara Jaroše přihlášená družstva ze základních škol soutěžila na akci zvané "V přírodě neriskuj". Již tradičně ve třech kolech změřili síly tříčlenná družstva ve znalostech přírody, ekologie a okolí Loun.

vlčácký čtyřboj a pro starší i morse
V sobotu 17.2.2018 dopoledne se bojovalo v disciplínách vlčáckého čtyřboje a skauti a skautky si přidali ještě morse na několik způsobů. Všem dvaceti pěti účastníkům (19 + 6) je nutné poděkovat za předvedené výkony.
Vlčata vytvořila dva nové rekordy – hod tenisákem a stoj na jedné noze. Opět vyhrál (letos naposled) Harry.
Skauti vyluštili (oproti loňskému roku) všichni všechno. Nakonec si rozebrali ceny – Kmen z roku 2010 a Junáka z roku 1969.

Vodácká výprava na Mentaurov
V sobotu 20. a v neděli 21. ledna 2018 vodáci prošlapali celkem 19 kilometrů nečekaně na sněhu v okolí Mentaurova a na skautské základně litoměřických skautů užili zábavu i povinnosti včetně vaření. Výprava vznikla v souvislosti s čekatelským kurzem, kde jedním z úkolů je uspořádání takové akce včetně vedení programu na ní.
Mentaurov_mapa


Šmodrchání, Betlémské světlo a Povánoční výšlap, konec roku, jak má být
V neděli 17. prosince jsme ve spolupráci s Oblastním muzeem v Lounech přichystali pro veřejnost Šmodrchání lampiček. V akci byly barvy na sklo, nalepovaly se vystřižené vánoční motivy a v hlavní roli byl papírový provázek, ze kterého šikovné ruce příchozích pletly ozdobná ucha k lampičkám. Uprostřed šmodrchání kurýři donesli plamínek Betlémského světla, takže si plamínek mnozí odnesli v nových lampičkách hned domů ...
01 šmodrchání 02 šmodrchání

V sobotu 23.12. na Mírovém náměstí, částečně v souběhu s tradičním vystoupením dechového orchestru ZUŠ, předali kurýři Betlémského světla plamínek desítkám lidí.
03 náměstí 04 náměstí

V úterý 26. prosince vyrazil rekordní počet účastníků na Povánoční výšlap se Žabkou (někteří měli problémy s odjezdem z Loun - někdo s časem, někdo s místem, ale nikoho to nezastavilo!). Nejdříve to vypadalo na hustou mlhu, ale odpoledne se všichni dočkali slunečních paprsků - na rozdíl od těch, kteří zůstali doma - v Lounech.
05 výprava

06 výprava 07 výprava


UZLIÁDA, rok od roku lepší
Letos jsme se dostali k rekordu dřív, než kdykoli v historii - vloni se kvalifikace účastnilo 34, letos 57 soutěžících!!!, to už je "trochu" rozdíl. Postupový klíč je hodně přísný - vítězové v družinách plus dalších pět s nejlepšími časy v dané kategorii - u mladších se hodnotí jednotlivé uzly, u starších (včetně dospělých) se hodnotí součtem časů všechny uzly najednou.

Vloni v kategorii mladších startovalo ve finále 10 závodníků (letos se kvalifikovalo 16, ale dostavilo se znovu jen 10, jako by to byla nějaká domluvená hranice) - o některé uzly vloni bojovali jen 4 nebo 5 zájemců. Letos se kvalifikovalo méně než osm jen u zkracovačky (6) a škoťáku (7) - už to je jednoznačné zlepšení. Nakonec se finále nemohli zúčastnit Kuba, Muška, Milan, Matouš (vodák), Bertin a Kryšpín a i my jsme přišli o možnost zhlédnout část jistě zajímavých výkonů. Divokou kartu dostal letos jen Bačky, aby zvýšil šance dospělých. To se nakonec nepovedlo a stále více se potvrzuje, že dobré výsledky na Uzliádě nezaručuje věk nebo zkušenosti, ale hlavně poctivá příprava a pevné nervy. Někteří by asi pořadí přehodili - pevné nervy jsou nejdůležitější.

A konečně nějaké výsledky:

kategorie MLADŠÍ celkově - 1. Péťa L. (zvládl i štafetu pod minutu); 2. Čajík; 3. Honzík A.
kategorie STARŠÍ - 1. Šikulka; 2. StandaL; 3. Herky; 4. Dan A.; 5. Zmrzlina
ŠTAFETA - 1. Raubíř (0:33,0); 2. StandaL (0:33,6); 3. Šikulka (0:34,0)

Zlepšení rekordů
- rybářský 0:26,5 (StandaL sebral Pošťákovi z roku 2009)
- lodní 0:06,1 (Zmrzlina zlepšila svůj loňský o 1,8 s)
- štafeta 0:33,0 (Raubíř sebral StandoviL z roku 2008)

Zarytě se tedy drží jen ambulák (0:13,0 Pošťák z r. 2009) a zkracovačka (0:14,3 Lucík z r. 2007) - je to výzva na další ročník - asi budou vypsány zvláštní prémie :-)

Ambulák poslepu byl pro všechny starší překvapením. Nebyl letos určen k rekordu, ale mohl pro někoho znamenat diskvalifikaci. To se nakonec nestalo a jediné diskvalifikace udělila rybářská spojka Divochovi a Prckovi.

Nakonec si dovolím takto veřejně poděkovat Adinovi za stvoření ČASOMÍRA (bez této pomoci si to už nedokážu představit), děkuji všem, kteří se připravovali, děkuji Herky, bez jejího zápisu a v součtu několika hodin soustředění bychom měli zapsány přesná čísla na špatných místech a všem, kteří mi pomohli uklidit po finále ...


Výprava na kolech II, drsný podzim
V sobotu 7.10.2017 jsme vyrazili v hojném počtu 15 cyklistů na poměrně náročnou trasu o výsledné délce 54 km. Ráno drobně mžilo, zastihly nás dvě nebo tři lehké přepršky, ale nejhorší byl protivítr v druhé polovině trasy. Proti plánu jsme trochu zkracovali, ale nijak to nesnižuje obrovský výkon a odhodlání všech, kteří dojeli -
o náročnosti svědčí i to, že dojelo jen 10 účastníků (někteří zkracovali plánovaně, někteří později i neplánovaně, ale všichni s doprovodem vlastních rodičů... ). Na trase jsme navštívili mnoho zajímavých míst a použili některé nám dosud neznámé cesty...
01_mapa a přehled

02_Peruc 355 m nad mořem 03_kudy dál
04_zbylých deset statečných

Splutí ze Žatce do Loun 10.-11.6.2017
Vlastní splutí jsme si mohli zpestřit ještě přespáním ve skanzenu v Březně u Postoloprt.

1706_Splutí 01 Freedom2 1706_Splutí 02 Racek 1706_Splutí 03 milíř 1706_Splutí 04 pazourek
Dětský den v Lužné u Rakovníka se konal 27.5.2017
Již tradičně jsme v železničním muzeu zajišťovali lesní závod pro veřejnost.

1705_Lužná 01 start 1705_Lužná 02 orientace
1705_Lužná 03 společná


Výprava na kolech
V sobotu 20.5.2017 jsme ujeli trasu 41 km. Za krásného počasí zvládli výpravu všichni, i ti méně zdatní, účastníci.

1705_kola 01 mapa

1705_kola 02 Tvršice 1705_kola 03 Zeměchy

Trojnožka CUP a DDaSH v sobotu 13.5.2017
Deskové a stolní hry - skoro sportovní den okolo Bašty

1705_3nožka_01 koláž

1705_3nožka_02 desk 1705_3nožka_03 hra


Výprava na běžkách Dlouhá Louka
Mapa 2017-02-11 nVýprava běžky


UZLIÁDA finále
Máme za sebou všechna tři kvalifikační kola, máme za sebou velké finále a - známe vítěze. Minimálně dva. Raubíře a Šikulku. A jak je to možné? Trochu s tím zamíchalo rozdělení do kategorií a postup do finále na divoké karty.

Oba v kvalifikaci udělali chybu na ambuláku a byli diskvalifikováni. Ale co by to bylo za finále, kdyby v něm nebyli vítězové z minulého roku - Šikulka celkově a Raubíř štafety. Oba se letos zlepšili, ale rozdělení rolí si ponechali.

Byly zlepšeny historické rekordy u třech uzlů, ale to samo o sobě nic není - neskutečný byl výkon Zmrzliny na lodním - 7,9 s. Zkuste si to doma - ať vám někdo změří čas uvázání třech lodních na nohu od židle ... Zjistíte, že to není možné!

No a my ostatní? Bude tu šance zase za rok. Jen musíme víc trénovat.


Chléb a hry, přesněji Brigáda, Hry, Muzika, Noc a Slib
- to všechno zvládli Delfíni a Okouni od sobotního odpoledne do nedělního rána 15. a 16. 10. 2016.
Brigáda – povedlo se nařezat, naštípat a urovnat dřevo, uklidit a zamést loděnici, vytřít a uklidit klubovnu, ořezat větve nad komínem, posekat trávu, přebrat všechny bedny, udělat základ inventarizace, spravit světlo, vymést a nastavit krb
Hry – u Dračího doupěte dlouho kluci nevydrželi, nejhranější byl fotbálek a hokej a po něm Jungle. Nejvíc vítězství měli v hokeji Honzík a Bertin, ve fotbale Kryšpín a Panda.
Muzika – Hru na kytary se snažil pokazit Pošťák na foukací harmoniku. Zaujala hlavně skauty, vlčata se nedala rušit v obvyklém povyku J
Noc – většina spala v klubovně, Pošťák chrápal na verandě a Kocour, Lazy, Herky a Standa splnili přespání na lodi.
Slib – skautský slib složili Honzíček, Aším a Týtý, vlčácký slib Kryšpín, Panda a Rádio. Splněno má také Bertin, škoda, že byl nastydlý


František z HAMONÍNA, letos poklad pro všechny
Na nádvoří Městské knihovny sešlo asi padesát soutěžících na desátém ročníku hry se středověkou tématikou. Příchozí měli znovu možnost navštívit některé lounské památky a zkusit svoje znalosti, dovednosti i postřeh v různých disciplínách.
Na úvod všichni shlédli scénku znázorňující příběh smyšlené středověké postavy, který doprovázela zpívaná balada. A potom se již vydali na desítku míst plnit úkoly a získávat za ně barevné groše.
Po dvouhodinovém hledání a plnění úkolů se všichni sešli na dvoře městské knihovny, kdy proběhlo nejen vyhlášení soutěže, ale i otevírání pokladu. Letošní poklad zamčený třiadvaceti zámky v bytelné truhlici nakonec nebyl odemčen a proto byl rozdělen mezi dětské účastníky.
Nezbývá než poděkovat všem, bez kterých by tato akce nemohla proběhnout. Je to Město Louny, Oblastní muzeum, Židovská obec, Městská knihovna a Městské informační centrum.


Výprava na KOLECH, aneb začali jsme brigádou
V sobotu 17. 9. 2016 jsme chtěli vyrazit na výpravu, na kolech. S ohledem na poměrně vydatný déšť jsme nejdříve uklidili v klubovnách, kolem poledního naplnili naše žaludky a teprve potom sedm statečných konečně vyrazilo ... na zážitkovou jízdu! První padesátimetrová louže nás čekala ještě na dohled posledních lounských domů, na Selmicích jsme měli výcvik na surfovém prknu, prudký sjezd do Vinařic se všem moc líbil, ale zato stoupání lesem na Novou Ves - nikomu, asi i proto, že začalo jednou velkou blátolouží ... U toužetínského pomníčku k sedmileté válce roku 1759 jsme předvedli jízdu zručnosti, před Veltěžemi došlo na opravu proražené duše a nedílnou součástí výpravy bylo i závěrečné velké mytí (kol). Na plánovaný program během cesty už čas nezbyl, ale neplánovaně jsme aspoň doplňovali energii místně rostoucím ovocem ... Tak snad jako důkaz, že i v deštivém dnu se může mnohé podařit (když si to hodně přejete), pár záběrů ->

01_kola16_2 mapa

02_výcvik na surfovém prkně 03_zastavení v ČernčicíchSPLUTÍ části Ohře
O víkendu 10. až 12.6.2016 něco málo z vodní a suchozemské havěti zamířilo na SPLUTÍ části Ohře. Zaplnili jsme dvě pramice a čtyři kánoe a poctivě mezi Loktem a Vojkovicemi sbírali další vodácké zkušenosti. Pro několik účastníků to byly první zážitky na vodě, nepočítáme-li rybník nebo Ohři v Lounech ...

Lesní závod na dětském dnu v Lužné
V sobotu 28.5.2016 se konal v železničním muzeu ČD v Lužné dětský den. Jedenáct organizátorů se zasloužilo o bezproblémový průběh "Lesního závodu" pro 71 soutěžících. Odměnou pro všechny organizátory bylo krásné počasí, spaní v lůžkovém voze s povlečeným peřím (to byl dárek k osmnáctinám - ano, v Lužné už jsme byli tolikrát!) a páteční dobroty z grilu. Soutěžící od nás obdrželi Pamětní list a od muzea ceny dle zásluh a vlastního výběru od propisky po plyšáky ...

TROJNOŽKA CUP a STOLNÍ HRY
V neděli 22.5.2016 Kamzíci uspořádali TROJNOŽKA CUP a souběžně Okouni STOLNÍ HRY. Velké díky patří Divochovi za organizaci a přípravu cen. Horký den ve stínu stromů a hlavně blízko vody (Kocour rád vysvětlí) strávilo 24 soutěžících v pěti družstvech. Trojnožku si kompletně "odřídil" Divoch a na fotbálek, hokej, F1 a "tygry a kozy" dohlédli tak nějak postupně ještě Pošťák, Runa a Standa.

Den boje proti rakovině
Ve středu 11.5.2016 se díky štědré podpoře veřejnosti a šesti kolektivům kolem pokladniček podařilo vybrat 16.363,- Kč na podporu celostátní akce Den boje proti rakovině (dříve Květinový den) - děkujeme všem úřastníkům i přispěvatelům

Výprava na kolech
V sobotu 30.4.2016 vyrazilo 15 nadšenců na kolech do okolí Loun. Zadání bylo jednoduché - ujet 40 km s co nejmenším převýšením, aby výpravu zvládli i méně trénovaní úřastníci.
Asi nepřekvapí, že jsme nakonec opsali pomyslnou osmičku kolem řeky Ohře s vrcholy Počedělice a "skoro" Postoloprty. Na několika zastávkách čekalo účastníky rozdělené do družstev (Hedibo, Zmrzlina, Kočičky, Kolaři a Samotný) plnění úkolů - mapa, orientace, odhady, znalosti okolí, postřeh ... U Lužehrad došlo i na malý ohýnek s opékánám buřtů ... Osm hodin na cestě uběhlo, ani jsme nevěděli.


Návštěva z Zchopau
Během víkendu 22. - 24.4.2016 jsme měli společný program s dětmi a kamarády z partnerského města Zchopau.

Okresní setkání a Závod vlčat a světlušek v Pnětlukách
Díky připravenému zázemí srubového tábora a vojenské polní kuchyni, díky počasí, které pozlobilo jen v sobotní večer, a díky několika málo pořadatelům s o to větším nasazením proběhl samostatný program "Gold Rush" pro skauty a skautky i vlastní Závod vlčat a světlušek k radosti vítězům a snad ke spokojenosti všech, kteří z Litvínova, Mostu a Loun dorazili.
Zpestřením pak byl doprovodný program v době mimo závod, ukázka parkouru, kapela u táboráku (a potom u krbu) a velká poklona patří i těm, kteří i navzdory dešti u táboráku zůstali a přidávali k zábavě to nejlepší, na co si zrovna vzpomněli.

Výzva Záchranář
Sobotní dopoledne 20.2.2016 věnovalo 9 skautů a skautek svůj čas (a chvilkami i dost sil) výzvě Záchranář. V úvodní části byla otestována výdrž - šlapání vody, dechu při plavání, plavání u dna.
V další části se pilovaly dovednosti pro přiblížení, manipulaci a transport s tonoucím. Velmi zajímavé (v některých případech i bolestivé) bylo dostat tonoucího na břeh ... Pro nácvik uvolnění dýchacích cest a nepřímé masáže srdce nám byla k dispozici figurína "Little Anny".
Ve vodě se nacvičovala i velmi efektní (minimálně z úhlu fotografa) dopomoc unavenému plavci - a to způsob "letka", kdy se unavený drží ramen vedle plavajících pomocníků, nebo "most", kdy se zahákne za ramena vpředu a vzadu plavajících pomocníků.
Na vodní pólo sice zbylo jen posledních 5 minut, ale to asi nikomu moc (doufám) nevadilo.

V přírodě neriskuj
Ve středu 10.02.2016 poměřily své znalosti vybrané tříčlenné týmy v soutěži zaměřené převážně na znalosti přírody a také Loun a jeho okolí. Letos zázemí poskytla 3. ZŠ Louny a zúčastnilo se jí rekordní počet týmů.

Sněhulák
Na sobotní dopoledne 06.02.2016 Okouni připravili velkou hru Sněhulák. Přestože sníh nebyl, sněhulák nakonec vleže vznikl, k tomu několik dalších výtvorů z přírodních materiálů a v další části i většina šifer byla prolomena ...

Běžky na Moldavě, první pokus, který nevyšel
V sobotu 30.01.2016 byla akce běžky na Moldavě ZRUŠENA - ČHMU vyhlásil výstrahu na vítr o síle vichřice; a po velké oblevě sněhu také moc nezbylo ...

Hrátky ve vodě
V sobotu 16.01.2016 se sešel v Plaveckém bazénu v Lounech rekordní počet účastníků této akce (24 dětí), většina s přehledem splnila podmínky plaveckého minima, neplavci užili mnoho her a dovádění a plavci začali s tréninkem záchrany tonoucího. Vydařená akcička, kde dvě hodiny uběhly, jako nic a s ohledem na nedostatek času bude mít asi pokračování ...

Povánoční výšlap (se Žabkou)
V neděli 27.12.2015 jsme vyrazili již na 6. ročník. Početně opět zvítězili dospělí nad dětmi, Milou, Písečný vrch a Ranou zdolalo 19 dvounohých a 3 čtyčnozí účastníci ... No počty nejsou úplně přesné, neboť Milou zkratkou zdolal i kompletní Růžehrad, ale poté se nasazený agent Bačky odpojil od většinového kolektivu a jal se užívat klidu hradního zázemí ...

Betlémské světlo
Nejen ve dnech 23. a 24.12.2015 a nejen v Lounech jsme rádi nabídli široké veřejnosti Betlémské světlo. Velké díky všem kurýrům, kteří se vzorně starali, aby plamínek nezhasl a hlavně zahřál ...

Výprava do ZCHOPAU
O víkendu 20. - 22.11.2015 proběhla tradiční výprava do Zchopau. Kromě společných aktivit v klubovnách nemohla chybět ani návštěva aquaparku.

VIDEOVEČER a nejen to.
Už několik ročníků jeden večer nestačí a tak se nám akce rozrostla na skoro celý víkend - tentokrát 6. - 8.11.2015. Kromě projekcí se "diváci" ze všech družin účastnili i dalších doplňkových aktivit, aby svá těla i ducha protáhli od zážitků na projekčním plátně.

UZLIÁDA 2015
U 2015_Časomír U 2015 diváci

V pondělí 2.11.2015 jsme na Baště na opět bojovali o nejlepší časy. Ani nový Časomír (velké "stopky") však nedokázal urychlit organizaci tak, aby 34 soutěžících šlo zvládnout ve dvou hodinách ... Budeme se muset vážně zamyslet, nad způsobem a organizací v příštím roce. Jak neztratit atmosféru a vynikající výkony v této původně oddílové akci, kterou v rozměru střediska, nutno přiznat, časově nejsme schopni zvládnout.
U 2015 Výsledky

ORÁKULUM, rádcovský kurz, druhý víkend
Ve dnech 18. až 20.09.2015 pokračoval rádcovský kurz ORÁKULUM - tentokrát s batohem na zádech, s přespáním pod převisem, ale také se skromnější účastí, než na úvodním víkendu.

FRANTIŠEK z Hamonína
V sobotu 10.10.2015 nás znovu přišel navštívit František z Hamonína. Jeho poklad byl i letos nalezen a truhlice šťastně otevřena. No šťastně - strategie tlupy Šikbrusek, která byla jistě velmi propracovaná, v závěru zklamala a potvrdilo se, že otevírání truhlice je napínavé právě pro převažující podíl náhody.

NAVIGAMUS, celostátní akce
Během prodlouženého víkendu 04.-07.06.2015 Delfíni užili tradičně vzorně připravenou celorepublikovou akci Navigamus. Kromě předpokládaných zážitků na vodě i na suchu měli i neplánované zážitky díky zpoždění na cestě tam.

Dětský den v železničním muzeu
V sobotu 30.5. se konal v železničním muzeu sedmnáctý ročník Dětského dne v jehož rámci jsme již po sedmnácté pořádali lesní závod. Dopravu do Lužné u Rakovníka jsme zvládli i přes výluku z Domoušic a chybějící přípoj z Rakovníka, počasí trochu zlobilo a bylo méně lidí, ale nejhůř to odnesla lokomotiva Papoušek, ze které se stal již ráno řídící vůz a letos už nikam nepojede ...

Výprava na kolech jako výzva
V sobotu 11. dubna 2015 jsme vyrazili na další VÝZVU na kolech, počasí nám, až na závěrečný protivítr, přálo a tak jsme snad jaro přivítali důstojně 47 km v sedle. Nebylo nás mnoho, takže luštění šifer, ve kterých byla uložena trasa, nebylo kláním družstev, jak bylo plánováno, ale jednotlivců.
Výzva kola2015_mapa

Rádcovský kurz ORÁKULUM, první víkend
Od 17. do 19. dubna 2015 v Pnětlukách proběhl první víkend Rádcovského kurzu - s přijímačem, hvězdami, nočním výsadkem a mnoha dalšími aktivitami. Kromě domácích účastníků využili této akce i skautky a skauti z Mostu a Litvínova.

Návštěva z Zchopau
O víkendu od 24. do 26. dubna 2015 jsme hostili návštěvu z Zchopau. Sobotní výšlap po Středohoří a nedělní koloběžka tour byly výraznými částmi víkendu.
Zchopau2015_koloběžky


Běžky na Moldavě, první kroky a první pády
Možná v menším počtu, než aby se to dalo označit za střediskovou nebo oddílovou akci, ale rozhodně za ideálních podmínek - 40 cm sněhu, slunečno, bezvětří a jen několik málo stupňů pod nulou ... Podle plánu jsme z Loun odjížděli vlakem v 9:13 a vrátili se v 17:35. Na sněhu jsme měli prostor lehce přes 4 hodiny. Snad nebyly úplně marné, i když jsme zvládli jen 8 kilometrů ...
01 Nazouváme 02 První pád 03 Ve stopě 05 Cesta ubíhá pomalu ale jistě

V přírodě neriskuj, na 1. ZŠ jsme neměli, ale na domácí gymnázium ano
Osmý ročník soutěže o české a lounské přírodě vyhráli žáci ZŠ J. A. Komenského a i zbylá místa na pomyslných stupních vítězů putují na stejnou školu.
Soutěže se účastnilo třináct tříčlenných družstev ze čtyř organizací. V první části studenti určovali zástupce ze všech tří říší našich organizmů. Protože špatné odpovědi nebyly penalizovány, dozvěděli jsme se některá překvapivá spojení. A tak se z hlaváčku jarního stala podléška – pastuší tobolka, z hlívy choroš zahradní, z netopýra se stal koloň a z vrby jívy vrba mlátička.
Ve druhé části, která je tradičně vyhrazena přírodním zajímavostem v nejbližšímu okolí, byly už bodové rozdíly větší. Jen jedno družstvo například vědělo, že na Červeňáku stojí Ejemova chata. Čtyři skupiny si nevzpomněli na jméno jediného veterináře, zatímco jiní jich napsali hned šest. A dvě družstva ani neznali výstavu Člověk v přírodě.
Třetí část rozhodla o celkovém vítězi. Protože se zde však i body ubíraly, někteří přišli na to, že risk může být i ztráta. Tak se například skauti z družiny Kamzíků propadli z šestého místa na deváté, zatímco světlušky si polepšily z předposledního místa na sedmé. A tak se také stalo, že sedmi a jedenáctileté holky porazily čtyři družstva z gymnázia.
A co říci na závěr? Je prima vidět mladé tváře dětí, kteří mají rádi přírodu a kteří o ní leccos vědí. Poděkování letí sponzorům, gratulace všem účastníkům a těm nejlepším blahopřání organizátora. Jen jedna věc mi stále vrtá hlavou – jak by asi dopadlo čtvrté družstvo ze školy Jana Ámose Komenského, kterému nemoc zabránila přijít.
01 Soutěžící VPN2015 02 Světlušky


Místo sněhu led, aneb brusle v akci místo běžek
S jednoduchým vybavením: brusle, rukavice a 35,- Kč za vstupné, jsme si v počtu 10 bruslících užili hodinku a půl na bílé ploše. Někteří se na ní podívali i dost zblízka :-( Zkusili jsme dřep za jízdy, jízdu po jedné noze, podjezd překážky, zastavování i jízdu pozadu. Někdo uměl, někdo se zatím učil, ale všichni vydrželi.
2014_01 Místo sněhu led

Hrátky ve vodě, vodácké minimum a další výzva
Tak jsme zvládli druhou akci nového roku mimo družinovky. První byla pražská Strašidla, tou druhou právě plnění vodáckého minima a s těžšími limity někteří i další výzvu.
01_Relax na vodě 02_trocha teorie záchranářům
Možná se nás u plavecké haly sešlo méně než jsme čekali, ale neměli jsme pak žádné prostoje a všichni stihli skoro všechny disciplíny, které byly připraveny.
03_Pošťák Velryba
Po nácviku záchrany tonoucího došlo i na hru, při které plavci skládali slova z písmen napsaných na čele ...
04_Záchrana tonoucího 05_nácvik bolí ...

Povánoční výšlap, (se Žabkou) na Lovoš
01 Vzhůru plni energie 02 To jsou panoramata
03 Lovoš v brance

Letošní čtvrtý ročník (0. 2008 Milá, 1. 2011 Oblík, 2. 2012 Bořeň, 3. 2013 Hazmburk) nebyl sice plný slunečních paprsků, ani výhledy do okolí nebyly ideální, ale byl zachován poměr dospělých a dětských účastníků a navýšili jsme počet psů ... Mnozí viděli také první sníh této zimy, která dosud moc zimně nevypadala. Společně a úspěšně jsme vyvázli z myslivecké leče a odměnou pak bylo doplnění energie a tepla v cukrárně. Hádání pohádkových postav nám pak zkrátilo zpáteční cestu domů vlakem.

Šmodrchání a Betlémské světlo
01 Naše nové stínítko 02 V plné práciDen po přivezení Betlémského světla do Loun jsme pozvali do Lounského městského muzea zájemce o výrobu vlastních lampiček.
04 Jedna z nových lampiček
Základ byl skleněný a všechno ostatní již bylo na představivosti a schopnostech každého tvůrce. Všechny vzniklé lampičky byly tak hezké, že nám žádná nezůstala :-( Letošní velmi větrné, ale také velmi03 Kólie v akci teplé, počasí vylákalo pro světýlko snad rekordní počet zájemců. Snad se nám podařilo přispět k vánoční pohodě.07 Hoří, svítí - snad nezhasne 08 Pár slov na cestu 06 Pojďte blíž - fouká


UZLIÁDA, (skoro) všechno bylo jinak
04_Rychlí a rychlejší 07_Kdo z koho

Všechno jinak - jak se to vezme. Rozhodně zůstalo šest uzlů štafeta a nedostatek času! Podstatnou změnou bylo navýšení současně uzlujících ze 3 na 5, střídání soutěžících až po dvou zavázaných uzlech a větší klubovna.
Soutěžilo však nejvíce účastníků od roku 2001. V letech 2008 a 2013 jich bylo shodně 26 a letos 28! Také se podařilo několikanásobně prolomit dlouholetý rekord nejrychlejšího lodního uzlu - 11,6 s z roku 2008. S časem 11,5 Standa a Lazy a hlavně 11,3 Raubíř.
Přestože mnoho soutěžících bylo velmi dobře připraveno, v hlavní kategorii obhájila Motýlek své loňské vítězství a to včetně štafety ve které se zlepšila o 16 vteřin.
Uzliáda14 výsledky

Dobytí Milešovky, pátá skautská výzva
V sobotu 1.11.2014 se několik nadšenců vydalo na nejvyšší vrchol Českého středohoří. Kromě potřebného ranního vstávání by na tom nebylo nic zvláště hodného výzvy - až na "drobný" detail - každý si s sebou vzal do batohu jednu dlažební kostku (s hmotností 9 až 11 kg, podle toho, kdo si kterou vybral ...). Přestože neměli všichni celou dobu úsměv na tváři, na vrcholu byli všichni odměněni modrou oblohou, bezvětřím a hřejivými slunečními paprsky.
02_Druhý výškový tábor 05_Barvy podzimu 08_Šerpové a jejich zátěž 09_Hmmm...


Více fotografií najdete ve fotogalerii ...

František z Hamonína 2014, velká městská hra

03_Setkání v kostýmech 05_Poklad se musí hlídat 08_Bude taky poklad
V sobotu 11.10.2014, bez velké propagace, ale s velmi slušnou účastí, proběhla velká historická hra v městě Louny - František z Hamonína. Menší děti s doprovodem, větší v tlupách. Znovu se potvrdilo, že vyhrát mohou i mimolounští - tentokrát se to podařilo kolektivu dětí ze Základní školy v Černčicích ...

Více fotografií najdete ve fotogalerii ...

Střediskové kolo Závodu vlčat a světlušek
01_Začínáme ve výškách08_Rychlý přesun02_Po lanové lávce 10_Vyhlášení výsledku
01_Zvadlo na ZVaS 2014

Druhá výzva ZIMNÍ SPLUTÍ
03_Studujeme kilometráž 07_Pramice mezi jahodami 09_Poslední metry pod lávkou 10_Vodácká odborná od Samsona Lenka

Hrátky ve vodě 2014, plavecké minimum a VÝZVA 1 km
Tak to vše jsme se snažili zvládnout 18. ledna, v sobotu dopoledne.01_Nástup plavců 02_První potopení 03_Vodní paráda 04_Borůvka v pozoru 05_Vydra ve svém živlu po 1 km
06_Pohodička ve vířivce

Povánoční Výšlap se Žabkou na Hazmburk
01_výšlap pod kopcem 02_výšlap pod kopcem s úsměvem 03_výšlap zamčená brána 04_výšlap výhled do kraje 05_výšlap mezi poli 06_výšlap sochy 07_výšlap sochy
Delfíní výprava do STŘEDOZEMĚ
V sobotu 16. listopadu se sešlo sedm Delfínů, aby pomohli královně Elesméře zbavit se zlého draka Šaršouna. Museli proto vyrazit do blízkých Dračích hor a po cestě sehnat několik pomocníků a také zjistit důležité údaje, které by jim v boji proti drakovi mohly pomoci.
01_Na pařezu02_Všichni na pařezu


V poledne vrchol Červeňáku dobyli nováčci Vojta, Pepča, Míša a Týtý, plavčík Kocour, cestáři Kecka a Lazy a psi Besy, Rex a Cindy.

Lazymu se sice nepodařilo spočítat oblouky inundačního mostu, Keckovi se nepodařilo rozdělat oheň a Kocour zapomněl tajné číslo stromu, ale nakonec všechno dobře dopadlo. Míša zjistil adresu obecního úřadu, Pepča zjistil jaké zvíře mají Dobroměřice ve znaku, Vojta si zapamatoval zvířata v tůni a Týtý získal svoji první přezdívku.

03_U pořádného stoluDružina stihla zrychlený přesun, uvařila buřtguláš podle návodu, vylezla na pahýl stromu a zahradila cestu drakovi pomocí navázaných uzlovaček. Podle GPS přístroje potom našli dračí vejce, to donesli do bezpečí, kde ho uvařili. Pak ho zakleli solí a snědli, aby dračí síla vstoupila do jejich těl. Počasí výpravě přálo a ještě zbyla chvíle na Nováčkovskou a několik her.

Pošťák

UZLIÁDA 2013
Tak je to tady. Celkové vítězství v hlavní kategorii skauti a skautky obhájila i letos Motýlek. Jako druhý skončil Raubíř, který ještě vloni startoval mezi nováčky. Zde nám letos vyrostla nová naděje Kačka. V dospělácké kategorii kluky opět nekompromisně zválcovala Žabka.
01_Diváci čekají 04_rybářský je nejtěžší
Uzliáda 2013 - výsledky